1. Hallási differenciálás

A beszédészlelés és beszédértés képessége az egyik legfontosabb (ha nem a legfontosabb) alapeleme az olvasás- és írás elsajátítás folyamatának. A beszédészlelés életkornak megfelelő szintje az anyanyelv (és majd az idegen nyelv) megtanulásában elengedhetetlen; a hangok felismerése, „kihallása” a szósorban a későbbiek folyamán az olvasástanulásban lesz nagyon fontos. A beszédértés ezeknek a szósoroknak a jelentéstartalmával azonos. Egymáshoz szorosan kapcsolódó és egymást támogató képességek ezek, melyek megléte gördülékennyé teszi a hangok és betűk összekapcsolását az agyban. Óvodás kor végére ez a képesség általában már fejlett és alkalmas az iskolai terhelésre. A preventív (megelőző) fejlesztés azonban sosem káros! Olyan játékok következnek, amelyek ezt támogatják:

Hanggal hívlak! 
Szükséges eszköz: hangokat adó gyerekjáték vagy furulya
Minden gyerekszobában megtalálható az az elemes szintetizátoros játék, amitől a szülő hátán már feláll a szőr, amikor megszólal. No, ezt kell most használni… 😉
A gyereket állítsuk a startvonalra, mi pedig a célvonalban várjuk, háttal állva. Szólaltassunk meg az eszközön 2 hangot! Ha egyforma volt a két hang, a gyerek léphet előre egyet, ha nem, akkor helyben marad. Ha rosszul döntött, egyet hátralép. A célvonalban várhatja valami apróság, pl. egy szelet csoki. Az egyenlő esélyek miatt, csere következik; Ő hangoztat, mi lépkedünk.

Hangvadász 
Ehhez a játékhoz használhatunk segédeszközként egy előre elkészített papírkártyát. A kártyára ikonokat rajzolunk, amelyek jelentését megbeszéljük. Lehet rajta mosógép, galamb, autó, seprű, kanál, szél stb. Ha a kártyás változatot választjuk, akkor kijelölünk egy időkeretet, ami alatt figyelni kell a körülöttünk lévő zajokra. Ha hallottunk vadgalamb-burukkolást vagy kanálcsörgést, esetleg sepregetést, akkor ezeket az ikonokat áthúzzuk. Az nyer, akinek először van meg az összes hang a kártyáján. Kártya nélküli változatban egyszerűen csak ráfigyelünk a környezetünk zajaira pl. 2 percig csendben ülve, csukott szemmel. Ez utóbbi is nagyon nehéz, de a koncentrációt is rendkívüli módon fejleszti.

Halandzsa
Vicces és egyszerű játék, de kell hozzá egy kis előkészület: gondoljuk végig a szavakat”, amikkel játszani szeretnénk. A feladat mindössze annyi, hogy a gyerek figyelje meg a hangsort és mondja vissza. Ha megy, akkor akár hanglejtést is társíthatunk hozzá. A szavak ne bírjanak jelentéstartalommal, legyenek tényleg halandzsák, pl.:
koluzsáré, onglevika, szeromitrákó…

A játékon túl is tehetünk a fejlesztésért: beszéljünk artikuláltan a gyerekünkhöz, igyekezzünk szembefordulva adni neki az utasításokat és kérjük meg, hogy nézzen ránk, amikor beszélünk hozzá. Az utánzás, a szájmozgás megfigyelése, a hangok tiszta ejtésében sokat segít; ezáltal a hangok felismerése sem fog nehézséget okozni.

Ha ennél is többet szeretne tenni szülőként, akkor ismerkedjen meg az augusztusi hónapra íródott 30 napos programommal, mely hasonló együtt játszható játékok és kerettörténetek felhasználásával juttatja el a gyereket az iskolakapuig. A foglalkoztatóba, mely nem feladatmegoldó könyv, itt tekinthet bele: Iskolára hangoló

Ahogyan József Attila mondta: „A tanulás ne lecke legyen a gyermeknek, hanem szívdobogtató élmény!”

A blogsorozat előző része itt: 1.Az első lépés

A következő része itt: Finommotorika

 

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Csatlakozzon a levelezési listánkhoz, hogy megkapja a legfrissebb híreinket.

Köszönjük, sikeresen feliratkozott hírlevelünkre!

Pin It on Pinterest

Share This